Fortepian-Nina Kuzma Sapiejewska zyciorys

Nina Kuzm Sapiejewska

Ninę Kuźmę-Sapiejewską - polską pianistkę od wielu lat mieszkającą w Nowym Jorku, The New York Times prezentuje jako „znakomitą interpretatorkę Chopina” a The Washington Star" określa jako "absolutnie pierwszą klasę." Grecka gazeta Makedonia publikuje artykuł oceniając ją jako "pianistkę na światowym poziomie," a Gazeta Krakowska uznaje za "wirtuoza." Szwajcarska gazeta Solothurner Zeitung obdarza ją największym komplementem pisząc: "...pianistka nie tylko wyróżnia się tym, że dźwięk jej przypomina medytacyjny ton Rubinsteina, ale również gra z ognistym temperamentem i wirtuozerią." Nina urodziła się w Warszawie. Wychowywała się w atmosferze sztuki. Rodzina kultywowała muzyczne zainteresowania urządzając domowe koncerty. Fortepian stał się pasją Niny w wieku lat sześciu. Ukończyła Liceum Muzyczne w Bydgoszczy studiując fortepian, wiolonczelę i rytmikę oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku uzyskując tytuł Magistra Sztuki w klasie prof. Lucjana Galona, ekscentrycznego pianisty i pedagoga, ucznia szkockiego wirtuoza Fryderyka Lamonda, który z kolei pobierał nauki u Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa. Dalsze studia kontynuuje jako stypendystka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie prof. Jakuba Lateinera oraz w klasie kameralnej prof. Clausa Adama, wiolonczelisty Kwartetu Juilliarda a także na kursach mistrzowskich z prof. Marią Curcio w Londynie, prof. Leonem Fleisherem w Baltimore, prof. Eugenem Lisztem w Nowym Jorku, prof. Jeannine Dowis podczas Aspen Music Festival w Colorado, z prof. Claude Frankiem w Berkshire Music Center w Tanglewood, Massachussets oraz z prof. Sachą Gorodnitzkim i prof. Sydney Fosterem podczas Temple University Music Festival w Ambler, Pennsilvania.
Kariera pianistyczna Niny rozwija sie dzięki licznym recitalom i występom z orkiestrami. Jej artystyczne wojaże obejmują jak dotąd 19 państw: Stany Zjednoczone, Kanadę, Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię, Szwajcarię, Norwegię, Republikę Czeską, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Turcję, Egipt, Węgry, Grecki i Turecki Cypr oraz Polskę.
Pianistka zapraszana jest do współpracy z National Gallery Orchestra w Waszyngtonie, South Bend Symphony Orchestra w Indianie, Santa Fe Chamber Orchestra w Nowym Meksyku, Monterey Symphony Orchestra w Kalifornii, The Mannes Community Orchestra w Nowym Jorku, Fairfax Symphony Orchestra, Arlington Symphony i Great Falls Symphony Orchestra w Virginii, Bloomfield Symphony w New Jersey, Presidential Symphony Orchestra w Ankarze i Izmir Symphony Orchestra w Turcji, Thessaloniki Symphony Orchestra w Grecji, Groningen Philharmonic w Holandii, oraz przez liczne Filharmonie w Polsce: Bałtycką, Opolską, Pomorską, Łódzką, Lubelską, Olsztyńską, Rzeszowską, Zielonogórską, Jeleniogórską, Wałbrzyską i Rybnicką. Występowała pod batutą wielu dyrygentów: Claude’a Monteux, Gurera Aykala, Newtona Waylanda, Petera Bellino, Richarda Bales’a, Heymo Taubera, Williama Kirschke, Lutza Herbiga, Kazimierza Wiłkomirskiego, Jacka Kaspszyka, Marka Tracza, Zygmunta Rycherta i Antoniego Szafranka.
Pianistka grywa recitale w Waszyngtonie: w Terrace Theater w Kennedy Center, w National Gallery i Philips Collection, w Ambasadzie Polskiej Rzeczypospolitej, w Barker Hall, w Wilson House, i w University Club; w Nowym Jorku w Weill Recital Hall at Carnegie Hall, w Town Hall, w Konsulacie Polskiej Rzeczypospolitej, w Fundacji Kosciuszkowskiej, w John Jay Heritage Center w Rye, w Salonie Chopina w Larchmont, w Irish Salon by the Sea w Mamaroneck, i w Saranac Lake Auditorium; w Bostonie i w Cambridge w Isabelle Gardner Museum i Longy School of Music; w Filadelfii w Heritage Society, w Detroit w International Institute, w Baltimore w Cathedral of Mary Our Queen, w Hagerstown, w Washington County Museum, w Toronto w Glenn Gould Studio i w Instytucie Kultury, we Włoszech w Accademia Filarmonica Romana w Rzymie, w Teatro delle Clarisse w Rapallo, w Castello di Portofino, w Villa Durazzo w Santa Margherita Ligure, w sali koncertowej w Solothurn w Szwajcarii; w Egipcie w Museum of Art w Aleksandrii, i w Konserwatorium w Kairze; w Grecji w Macedonian Hall w Thessalonikach, w Patras Philharmonic Society i w Anatolia College, i w wielu innych salach; w Muzeum w Grudziądzu,  Muzeum w Jaworze, na Zamku w Mosznej, w Pałacu w Ostromecku, w Muzeum Romantyzmu w Opinogorze, na Zamku w Dębnie, w Pałacu w Lubostroniu, na Zamku w Malborku, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Muzeum im. W.Z. Nałkowskich w Wołominie, w Muzeum Morskim w Gdańsku, w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Kołobrzegu, w Sali Kameralnej Opery Leśnej w Sopocie, w „Dworku Białoprądnickim” w Krakowie, w „Galerii Nobilis” w Elblągu, w Sali Balowej w Krynicy Zdroju, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Pałacu im. Ks. Skarbków w Grodzisku Mazowieckim, w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu, w Bazylice Św. Jana Chrzciciela w Brochowie, w Kolegiacie w Radzyminie, w Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, w Żyrardowie, Kołobrzegu, Tczewie, Przemyślu, Świeciu, Serocku i Żninie a także Sali Królewskiej w Suwałkach. Podczas wernisażu poświęconego papieżowi Janow Pawłowi II w muzeum w Bielsku Białej Nina wraz Ewą Marią prezentują recital muzyczno-poetycki, którego program obejmuje utwory Chopina oraz wiersze Mickiewicza, Norwida i Słowackiego.
Pianistka występuje również na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie: American University i Georgetown University w Waszyngtonie, Bennington College w Vermont, University of New Mexico, University of Las Vegas, University of Portales w New Mexico, Bethel College w Indianie, Norwalk University i Hampden-Sydney College w Virginii, Scranton University, Alliance College, Redding College w Pennsylvanii, Central Connecticut State University, w Longy School of Music w Cambridge, i Carleton University w Ottawie.
W Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku pianistka zaprezentowała szesnaście recitali chopinowskich. Nina bierze udział w wielu festiwalach: Festiwal Muzyki Kameralnej w Portofino, Festiwal Muzyki Kameralnej w Sestri Levante, i Letni festiwal w Villa Durazzo w S. Margherita Ligure we Wloszech, "Le Mois Moliere" w Wersalu, oraz "Rencontres Internationales Frederic Chopin" w Nohant, we Francji, Festiwal Północnej Norwegii, Letni Festiwal Muzyczny w Schloss Elmau w Mittenwald w Niemczech, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Polskich Pianistów w Słupsku, Festiwal Muzyka w Świetle Księżyca w Lubostroniu, Festiwal Ziemi Kozielskiej, Festiwal "Dialog Kultur" w Antoninie, Festiwal Muzyki Kameralnej na Helu, XI Festiwal Jaworskie Koncerty Pokoju, VI Miedzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych" w Sopocie, Festiwal Muzyczna Jesień w Andrychowie, Festiwal Ogrody Muzyczne w Muzeum im. J. A. Iwaszkiewiczów w Stawisku, Festiwal „Wieczory Małopolskie”  w Nowym Sączu, i Jesienny Festiwal w Sieradzu. Pianistka organizuje również Festiwal "America Romantica versus Fryderyk Chopin" w Muzeum Romantyzmu im. Z. Krasińskiego w Opinogórze – pokaz twórczości kompozytorów i poetów z Ameryki Północnej i Południowej z okresu XIX i początku XX wieku. W 2004 podczas Festiwalu "New New Yorkers" pianistka prezentuje galowy koncert na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1999 osobiscie inicjuje Festiwal "Chopin & Friends" w Nowym Jorku pod egidą organizacji New York Dance & Arts Innovations, Inc. w której obecnie jest tzw. Artist in Residence. Artystka prowadzi również wiele koncertów w Salonach Konsulatu Polskiej Rzeczypospolitej w Nowym Jorku, zapraszając na występy słynnych polskich artystów. W czerwcu 2007 galowy recital Niny w Galerii Narodowej w Waszyngtonie uświetnia Europejską Wystawę Fotografiki. Nina grywa koncerty w Salonach Ambasad Amerykańskich oraz w Instytutach Kultury Amerykanskiej: w Paryżu, Warszawie, Pradze, Madrycie, Barcelonie, Sofii, Bukareszcie, Budapeszcie, w Kairze i w Nikozji.
Występuje również jako pedagog, prowadząc wykłady pt. Logiczna metoda nauczania gry na fortepianie” połączone z recitalami na Uniwersytetach Amerykańskich oraz w Polsce w Szkołach Muzycznych: w Malborku, Szczecinku, Wągrowcu, Grudziądzu, Kościerzynie, Zambrowie, Ełku, Sieradzu i w Chełmnie nad Wisłą.

Artystka występowała z recitalami na statkach: “Oceanic”, "SS France" i "Queen Elizabeth 2." Grała koncerty benefisowe poświęcone powodzianom w Muzeum w Kłodzku oraz dla "Medecins sans frontieres" w Waszyngtonie. Od kilku lat Nina występuje z recitalami poetycko-muzycznymi z Ewą Marią Wójcik– młodą aktorką, i poetką Mayą Sabiną, oraz z Janem Roszkowskim, wiolonczelistą. Chcąc odtworzyć atmosferę salonów muzycznych XIX wieku pianistka organizuje wspólnie teatrzyk „Il Piccolo Teatro” w Salonie Chopina w Larchmont przedstawiając XIV prezentacji muzyczno-teatralnych m.in. Lullaby for Chopin-Kołysankę Chopina opiewającą historię Europy z XVIII wieku i przybycie Mikołaja Chopina–Ojca Fryderyka do Polski oraz recitale muzyczno-poetyckie „Fryderyk Chopin versus John Field” i “Fryderyk Chopin wśród Poetów”.
Nina Sapiejewska została zaproszona do Jury Konkursu A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Pianistka nagrała płytę z muzyką Chopina dla firmy "Koch Classics". Płyta z muzyką Schumanna:
Kreisleriana op. 16 i Etiudy Symfoniczne op. 13 ukaże się w br.
Nina dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych dla: Polskiego Radia, France-Musique, Norddentscher Rundfunk, Radia Węgierskiego, Bułgarskiego, Hiszpańskiego, Katalońskiego, Greckiego, Cypryjskiego, Egipskiego, Nowojorskiego WNYC i WQXR. W 1991 pianistka miała zaszczyt zagrać program chopinowski w nowojorskiej Town Hall podczas pierwszej historycznej wizyty Prezydenta Lecha Wałęsy w USA .
W 1993 Nina Kuzma-Sapiejewska została uhonorowana nagrodą Prezydenta Rady Miejskej Nowego Jorku za dzialałność artystyczną. Pianistka najchętniej grywa dzieła następujących kompozytorów: Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta, Albeniza, Granadosa, Debussy’ego, Ravela, Rachmaninowa, Skriabina, Villi-Lobosa, Gotschalka oraz Szymanowskiego.

W marcu 2009 The New York Times opublikował artykuł na temat życia pianistki łącznie z prezentacją multimedialną z muzyką Chopina w jej wykonaniu (www.newyorktimes,com - Nina Kuzma Sapiejewska, Habitats/Larchmont, NY).

Koncerty Fortepianowe z orkiestrą

W.A. Mozart
Koncert Fortepianowy B-Dur KV. 595

L. van Beethoven
III Koncert fortepianowy c-moll

Fryderyk Chopin
I Koncert fortepianowy e-moll
II koncert fortepianowy f-moll

Sergiusz Rachmaninow
II Koncert fortepianowy c-moll

Edward Grieg
Koncert fortepianowy a-moll

Piotr Czajkowski
Koncert fortepianowy b-moll

Maurice Ravel
Koncert fortepianowy G-dur

Bela Bartok
III Koncert fortepianowy

Fine

 

Recitale Fortepianowe

Programy

I
Wielkie Dzieła Romantyzmu

Fryderyk Chopin

Trzy Mazurki Op. 59

Robert Schumann

Kreisleriana Op. 16

Przerwa

Fryderyk Chopin

Ballada g-moll op. 23

Aleksander Skriabin

V Sonata op. 53

Isaac Abeniz

El Albacin ze Suity Iberia

Triana ze Suity Iberia

Fryderyk Chopin

Scherzo cis moll op. 39

Walc As-dur op. 42

Polonez As-Dur op. 53

Fine

II
Miłość i Dramat

John Field

Nokturn Es-Dur

Aleksander Michałowski

Preludium b-moll

Fryderyk Chopin

Sonata b-moll op. 35

Grave
Doppio movimento
Scherzo
Marche Funebre
Finale

Przerwa

Fryderyk Chopin

Barkarola

F. Schubert-F.Liszt

Małgorzatka przy kołowrotku

R. Schumann-F.Liszt

Dedykacja

R. Wagner-F. Liszt

"Liebestood" z opery "Tristan i Izolda"

Aleksander Skriabin

Poemat " Vers la Flamme"-'Ku Płomieniom"

Etiuda dis-moll op. 8 nr.2

Fryderyk Chopin

Walc As-Dur op.42

Polonez As-Dur op. 53

Fine

III
Musica Fantasia

John Field

Romans A-Dur

Fryderyk Chopin

Sonata h-moll op.58

Allegro Maestoso
Scherzo
Largo
Finale

Przerwa

Claude Debussy

L'Isle Joyeuse-Radosna Wyspa

Heitor Villa Lobos

Prole do Bebe-Rodzina Dziecka Lalki

Branquinha-Lalka porcelanowa
Moreninha-Lalka papierowa
Caboclinha-Lalka gliniana
Mulatinha-Lalka gumowa
Negrinha-Lalka drewniana
A Probresinha-Lalka szmaciana
O Polichinelo-Poliszynel
Bruxa-Lalka Wiedźma

Maurice Ravel

Gaspard de la Nuit-Duchy Nocy
wg Poematów Aloysiusa Bertranda

Ondine-Syrena
Le Gibet-Szubienica
Scrabo-Scrabo

Fine

IV
Sztuka Marzeń

Fryderyk Chopin

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

Nokturn Des-Dur op. 27 nr 2

Robert Schumann

Etiudy Symfoniczne op. 13

Przerwa

Claude Debussy

Images I-Obrazy I

Reflets dans l'eau-Odblaski na wodzie

Hommage a Rameau-W hołdzie Rameau

Mouvement-Pęd

Sergiusz Rachmaninow

Preludium D-Dur op.23 nr 4
Preludium Es-Dur op. 23 nr 6
Preludium c-moll op. 23 nr 7
Preludium g-moll op. 23 nr 7

Etude Tableau es-moll nr 5

Fryderyk Chopin

Scherzo cis-moll op.39

Polonez As-dur op. 53

Fine

V
Romantyzm i Wirtuozeria

Fryderyk Chopin

Nokturn F-dur op. 15 nr 1

Mazurek C-dur op. 24 nr 2
Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Mazurek D-dur op. 33 nr 2

Heitor Villa-Lobos

Prole do Bebe-Rodzina Dziecka Lalki

Branquinha-Lalka porcelanowa
Caboclinha-Lalka gliniana
A Probresinha-Lalka szmaciana
O Polichinelo-Poliszynel

Claude Debussy

L'isle Joyeuse-Radosna Wyspa

Fryderyk Chopin

Scherzo b-moll op.31

Aleksander Skriabin

Etiuda dis-moll op. 8 nr 2

Ernesto Lecuona y Cassado

Trzy Tańce Afrykańko-Kubańskie

La Comparsa-Procesja Karnawałowa
Danza Negra
...Y la Negra bailaba

Fryderyk Chopin

Polonez As-Dur op. 53

Fine

VI
Piękno Tańca

Walce, Polonezy i Flamenco...

Fryderyk Chopin

Walc e-moll opus posthumous
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Walc As-Dur opus posthumous
Walc Des-Dur op. 70 nr 3

Teresa Carreno Garcia de Sena

Pequeno Valse-Mały Walczyk

Fryderyk Chopin

Polonez fis-moll op. 44

Isaac Albeniz

El Albaicin ze Suity Iberia

Triana ze Suity Iberia

Fryderyk Chopin

Walc As-Dur op. 34 nr 1

Walc As-Dur Op. 42

Polonez As-Dur op. 53

Johann Strauss-Andre Schulz-Evler

Arabeska Koncertowa na motywach Walca
" Nad Pięknym Modrym Dunajem"


Fine